Tiim koos, esimesed granditaotlused ja projektid käima lükatud

Eesti vähikeskuse uudised: tiim koos, esimesed granditaotlused ja projektid käima lükatud – loe uudiskirjast lähemalt 

Eesti vähikeskus koondab tervishoiuasutused, teadusorganisatsioonid, ülikoolid ja riigiasutused, et ühiselt viia vähitõrje Eestis uuele tasemele. Meie eesmärk on edendada Eesti-sisest ja rahvusvahelist koostööd ning toetada teadusuuringuid, et tõhustada vähiennetust, diagnoosimist ja ravi. 

Oktoobrist alates on Eesti Vähikeskuse tiim neljaliikmeline. Meiega on liitunud Anni Lepland, kes juhib personaalmeditsiini onkoloogias, kogukonna juht Mari-Leen Pärn ning andmete ja digitehnoloogia valdkonna juht Anne-Mari A. Willmore. Tiimi tutvustuse koos kontaktidega leiate uudiskirja lõpust, et oleks lihtne meiega ühendust võtta.  

Alates juulist on Eesti vähikeskus koos partneritega algatanud mitmeid olulisi projekte, et tugevdada vähivastast võitlust ja parandada koostööd nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt: 

  • Alustasime EUnetCCC võrgustiku arendusprojektiga, mis võimaldab Eestil liituda loodava üleeuroopalise kõikehõlmavate vähikeskuste võrgustikuga ja arendada võimekust luua siia oma kõikehõlmav vähikeskus. Projektist saab rohkem saab lugeda siit
  • Esitasime EU4Health programmi granditaotluse (CanGuide), mille eesmärk on suurendada avalikkuse, vähipatsientide ja nende lähedaste teadlikkust vähiennetuse ja -ravi teemadel ning parandada tervisealast kirjaoskust. Samuti vaadata üle tervishoiutöötajate vajadused ja parandada nende teadmisi patsientidega suhtlemisel ala.  
  • Algatasime HP-viirusega seotud vähkide elimineerimisstrateegia loomise. Üheskoos valdkonna ekspertidega soovitakse jõuda sisuliste tegevusteni, mis aitaksid HPV vähkidesse haigestumist aste-astmelt vähendada ja lõppeesmärgina elimineerida. Esimene ümarlaua koosolek on toimunud ja aasta lõpuks plaanime järgmise.  
  • Osaleme partneritega CCI4EU projektis. Projekt keskendub riikliku vähiravi korralduse arendamisele, teaduskoostöö suurendamisele ja patsienditeekondade sujuvamaks muutmisele, et tagada võrdne ligipääs kvaliteetsele ravile. Novembris toimub esimene välisekspertide visiit (Deep Dive) Tartus, millele järgneb soovituste koostamine ja rakendamine. Järgmine visiit toimub 2025. a märtsis Tallinnas. Lisainfo siin

Suur tänu kõigile koostööpartneritele, kellega oleme ühiselt vähitõrjes edasi liikunud. Küsimuste või koostöösoovide korral võtke julgelt meiega ühendust. 

Anni Lepland, PhD 

Personaalmeditsiin onkoloogias valdkonna juht 

 Anni.lepland@ut.ee  

Anni on lõpetanud magistri biomeditsiini alal ja doktorantuuri meditsiinis, arendades välja uut ravimit kolmiknegatiivse rinnavähi raviks Tartu Ülikooli Täppis- ja Nanomeditsiini laboris. Anni on töötanud Tartu Ülikooli Kliinikumis, geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku personaalmeditsiini osakonnas vanemspetsialistina, kus on saanud juhtida projekte nagu BRIGHT, PCM4EU, PRIME-ROSE ja lisaks aidanud ette valmistada Eesti DRUP uuringut ESTOPRET. Samuti on selle käigus saanud ta luua üleeuroopalise võrgustiku inimestest, kellega koos osaleda projektides või küsida nõu täppisonkoloogia alal. 

Anne-Mari A. Willmore, PhD 

Andmete ja digitehnoloogiate valdkonna juht 

Annemw@ut.ee   

Anne-Mari lõpetas bakalaureuse ja magistrikraadid keemia insenerina ja seejärel doktorantuuri Tartu Ülikooli vähibioloogia laboris.  Ta on töötanud mitmes ravimifirmas nii tootmisarenduses, kvaliteedi kontrollis kui ka andmete halduses ja analüüsis.  Viimati vastutas ta GMP andmete halduse eest CAR-T ravimifirmas. 

Mari-Leen Pärn, RN, MSH 

Kogukonna juht 

Mari-leen.parn@ut.ee 

Mari-Leen on lõpetanud õenduse eriala ning rahvatervishoiu magistriõppe. Ta on töötanud Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliinikus nii õe kui lühiajaliselt ka ülemõena. Alates 2015. a täitis ta TÜK Vähikeskuses kvaliteedijuhi rolli ning käesoleva aasta alguses, enne Eesti vähikeskuse meeskonnaga liitumist, töötas kliinikumis siseaudiitorina. Mari-Leen on  Euroopa Vähiinstituutide Organisatsiooni (OECI) audiitor ja viimased aastad olnud ka OECI akrediteerimiskomitee liige.   

Kadi-Liis Veiman, PhD 

Eesti Vähikeskuse projekti juht 

Kadi-liis.veiman@ut.ee  

Kadi-Liisil on doktorikraad biomeditsiinis Tartu Ülikoolist ja pikaajaline kogemus vähiteaduse ja -tõrje vallas. Kadi-Liis läbis järeldoktorantuuri Prantsusmaal biofarma ettevõttes Ipsen Innovation, keskendudes vähiuuringutele ja innovaatiliste ravilahenduste väljatöötamisele. Teaduspõhiste ravimeetodite arendamiseks ja rakendamiseks on ta teinud koostööd juhtivate ettevõtete, teadus- ja tervishoiuasutustega, toetades seeläbi tervishoiusüsteemi arengut ja parandavad vähipatsientide ravivõimalusi. 

Accept Cookies